Odwierty pod pompy ciepła Małopolska – Śląsk – Świętokrzyskie

Gruntowa pompa ciepła jest najoszczędniejszym urządzeniem do ogrzewania domu, ale do ekonomicznego działania, potrzebuje solidnego dolnego źródła, które trudno będzie  jej wychłodzić, a glikol krążący w rurach będzie o możliwie jak najwyższej temperaturze. Mając na uwadze to, że im wyższa temperatura popłynie z odwiertów tym wydajność pompy ciepła będzie większa.

Odwierty do pomp ciepła prawidłowo wykonane i głębokie kolektory pionowe będą szybciej się regenerować i odbierać energie cieplną z wnętrza ziemi. Większa wydajność odwiertów skraca cykle pracy sprężarki i w przyszłości wydłuży jej żywotność. A Krótsze cykle pracy, to mniej pobranej energii elektrycznej i szybszy zwrot inwestycji.

Sondy do pobierania geoenergii

Do wykonywania dolnego źródła pompy ciepła używamy sond typu Turbo Collector renomowanej firmy Muowitech, fabrycznie zgrzewanych na wymiar projektowanego odwiertu. Mają one niższy opór termiczny i w rurach wprowadzając glikol w ruch turbulentny pobierają ok. 20% więcej energii cieplnej z ziemi.

Wypełnienie termocementem przestrzeni między odwiertem a ścianą odwiertu

W przypadku, kiedy odwierty nie są zawodnione, puste przestrzenie między sondą a ścianą odwiertu wypełniamy tzw. Termocementem, specjalnie do tego dedykowaną maszyną do iniekcji firmy BAPRO. Ten etap jest niezwykle istotny dla prawidłowej pracy pompy ciepła.

W przypadku zasypania suchego odwiertu piaskiem lub żwirem, sonda będzie miała ograniczony  przepływ termiczny, co będzie skutkowało dłuższymi cyklami pracy pompy ciepła,  a co za tym idzie większym poborem energii elektrycznej.

Sprzęt Wiertniczy:

Do wykonywania odwiertów posiadamy trzy urządzenia:

 

1) samojezdną wiertnice Elletari EG ważącą 9 ton z maksymalnym wprowadzenie rury osłonowej do 25m i zasięgiem wiercenia do 150m.

 

 

 

 

2) samojezdną wiertnicę Comachio gt ważącą 10 ton z maksymalnym zasięgiem wprowadzenia rury osłonowej 30m oraz maksymalną głębokością wiercenia do 200m.

 

 

 

3) samojezdną wiertnice Herrenknecht vb2020 o wadze 18,5 ton, z podwójną głowicą, z wprowadzeniem rury osłonowej maksymalnie do 100m oraz możliwością wykonania odwiertu do 300m.

 

WIERTNICA HERRENKNECHT VB2020

Jeśli grunt jest dobry do wiercenia, to maszyna  o wadze 5 ton bez problemu  poradzi sobie z wykonaniem odwiertu nawet na głębokość 120m, ale jeśli kilkadziesiąt metrów pod ziemia pojawią się nieprzewidziane problemy typu twarda skała, ucieczka płuczki albo rumosz skalny i wówczas przykładowo na 60m odwiert będzie się zasypywał. Z takim problemem już zwykłe wiertnice sobie nie poradzą. Na takie okoliczności posiadamy maszynę Herrenknecht vb2020 z możliwością osłonięcia rurami stalowymi odwiertu nawet na 100m

Cena odwiertów uzależniona jest od warunków geologicznych.

Najniższa cena jest za wiercenie w gruntach miękkich, stabilnych na tzw. ‘’płuczkę’’ czyli podczas wiercenia pompa przez wiertło tłoczy wodę z dodatkiem bentonitu, a urobek wynoszony jest na powierzchnie do dołków płuczkowych.

Większe koszty są przy wierceniu w twardych gruntach, skałach na tzw. młotek dolny. Jest to wiercenie obrotowo- udarowe, gdzie urobek jest wydmuchiwany na powierzchnie za pomocą sprężonego powietrza.

Największe koszty są przy wierceniach w gruntach mieszanych litologicznie czyli np. raz jest piasek po kilkudziesięciu metrach  twarda skala,  a potem znów piasek czy rumosz skalny. Wtedy trzeba wiercić w tzw. rurach osłonowych. Często mimo dobrego rozeznania geologicznego na terenach południowej Polski, nie można wcześniej przewidzieć tego typu problemów.

Każda wykonana przez nas sonda ma robioną próbę ciśnienia i przepływu, a w obecności inwestora przeprowadzamy pomiar głębokości wykonanych sond.