Odwierty pod pompy ciepła Małopolska – Śląsk – Świętokrzyskie

Gruntowa pompa ciepła jest najoszczędniejszym urządzeniem do ogrzewania domu, ale do ekonomicznego działania, potrzebuje solidnego dolnego źródła, które trudno będzie  jej wychłodzić, a glikol krążący w rurach będzie o możliwie jak najwyższej temperaturze. Mając na uwadze to, że im wyższa temperatura popłynie z odwiertów tym wydajność pompy ciepła będzie większa.

Odwierty do pomp ciepła prawidłowo wykonane i głębokie kolektory pionowe będą szybciej się regenerować i odbierać energie cieplną z wnętrza ziemi. Większa wydajność odwiertów skraca cykle pracy sprężarki i w przyszłości wydłuży jej żywotność. A Krótsze cykle pracy, to mniej pobranej energii elektrycznej i szybszy zwrot inwestycji.

Specjalizujemy się w wykonywaniu odwiertów pod pompy ciepła, w tym w skałach, skałach spękanych, żwirach oraz trudnych warunkach gruntowych, gwarantując precyzję i profesjonalizm na każdym etapie realizacji.

Odwierty pod pompy ciepła Małopolska – Śląsk
Odwierty pod pompy ciepła Małopolska – Śląsk

Sondy do pobierania geoenergii

Do wykonywania dolnego źródła pompy ciepła używamy sond typu Turbo Collector renomowanej firmy Muowitech, fabrycznie zgrzewanych na wymiar projektowanego odwiertu. Mają one niższy opór termiczny i w rurach wprowadzając glikol w ruch turbulentny pobierają ok. 20% więcej energii cieplnej z ziemi.

Wypełnienie termocementem przestrzeni między odwiertem a ścianą odwiertu

W przypadku, kiedy odwierty nie są zawodnione, puste przestrzenie między sondą a ścianą odwiertu wypełniamy tzw. Termocementem, specjalnie do tego dedykowaną maszyną do iniekcji firmy BAPRO. Ten etap jest niezwykle istotny dla prawidłowej pracy pompy ciepła.

W przypadku zasypania suchego odwiertu piaskiem lub żwirem, sonda będzie miała ograniczony  przepływ termiczny, co będzie skutkowało dłuższymi cyklami pracy pompy ciepła,  a co za tym idzie większym poborem energii elektrycznej.

Sprzęt Wiertniczy:

Do wykonywania odwiertów posiadamy trzy urządzenia:

 

1) samojezdną wiertnice Elletari EG ważącą 9 ton z maksymalnym wprowadzenie rury osłonowej do 25m i zasięgiem wiercenia do 150m.

 

 

 

 

2) samojezdną wiertnicę Comachio gt ważącą 10 ton z maksymalnym zasięgiem wprowadzenia rury osłonowej 30m oraz maksymalną głębokością wiercenia do 200m.

 

 

 

3) samojezdną wiertnice Herrenknecht vb2020 o wadze 18,5 ton, z podwójną głowicą, z wprowadzeniem rury osłonowej maksymalnie do 100m oraz możliwością wykonania odwiertu do 300m.

 

WIERTNICA HERRENKNECHT VB2020

Jeśli grunt jest dobry do wiercenia, to maszyna  o wadze 5 ton bez problemu  poradzi sobie z wykonaniem odwiertu nawet na głębokość 120m, ale jeśli kilkadziesiąt metrów pod ziemia pojawią się nieprzewidziane problemy typu twarda skała, ucieczka płuczki albo rumosz skalny i wówczas przykładowo na 60m odwiert będzie się zasypywał. Z takim problemem już zwykłe wiertnice sobie nie poradzą. Na takie okoliczności posiadamy maszynę Herrenknecht vb2020 z możliwością osłonięcia rurami stalowymi odwiertu nawet na 100m

Cena odwiertów uzależniona jest od warunków geologicznych.

Najniższa cena jest za wiercenie w gruntach miękkich, stabilnych na tzw. ‘’płuczkę’’ czyli podczas wiercenia pompa przez wiertło tłoczy wodę z dodatkiem bentonitu, a urobek wynoszony jest na powierzchnie do dołków płuczkowych.

Większe koszty są przy wierceniu w twardych gruntach, skałach na tzw. młotek dolny. Jest to wiercenie obrotowo- udarowe, gdzie urobek jest wydmuchiwany na powierzchnie za pomocą sprężonego powietrza.

Największe koszty są przy wierceniach w gruntach mieszanych litologicznie czyli np. raz jest piasek po kilkudziesięciu metrach  twarda skala,  a potem znów piasek czy rumosz skalny. Wtedy trzeba wiercić w tzw. rurach osłonowych. Często mimo dobrego rozeznania geologicznego na terenach południowej Polski, nie można wcześniej przewidzieć tego typu problemów.

Każda wykonana przez nas sonda ma robioną próbę ciśnienia i przepływu, a w obecności inwestora przeprowadzamy pomiar głębokości wykonanych sond.